Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit auto

Buna ziua, as dori sa ma informati ,daca este legala sau nu aceasta problema . Am avut o masina pe care am dus-o la dezmembrari, am platit impozit pe ea cat timp era in circulatie. Am actul de dezmembrare din anul 2015. Dar nu am fost in tara si am scos-o din circulatie in 2017,Am platit impozitul si dupa 2015. de ce nu s-a luat in considerare anul 2015 de cand aveam actul cu dezmembrarea? Am platit pana in 2017,dar masina era dezmembrata. O alta problema e ca am scos-o din evidenta de la primarie ducand actele necesare, am platit pe toti anii impozitul . L-am platit in 16 ianuarie 2017. Totul a fost la 0. Dar acum recent mi-a venit o hartie ca mai am de plata pe anul asta 2017 impozitul pe masina pe care n-o mai am care a fost dezmembrata. La primarie mi-a zis ca mai am de platit pentru ca am platit dupa 30 decembrie 2017 si ca trea slatesc pana in 30. EU VA-NTREB DACA E LEGALA PROCEDURA ? Mi-au zis ca s-a schimbat codul fiscal.
O ZI BUNA! ASTEPT RASPUNS ,VA ROG!
In evidenta fiscala dv figurati ca detinator si proprietar al vehiculului,pentru care nu ati inteles din 2015 sa solicitati radierea
Este temeinic si legal ca autoritatea fiscala unde este notat vehiculul pe rolul dv fiscal sa dispuna radierea auto numai dupa depunerea documentului justificativ
Daca dv ati inteles sa depuneti cererea de radiere si documentul justificativ in 2017,autoritatea fiscala poate inregistra cererea dv de radiere auto doar de la momentul depunerii cererii si a documentului justificativ