Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto

Pentru o mașină care s-a scos certificatul fiscal de la primărie pt radiere din circulație se mai plătește impozit de la această dată pana la radierea de la poliție? Menționez ca certificatul este scos în 2016 iar eu am uitat sa merg la politie sa o radiez și am primit hârtie de la primărie precum am de plătit impozit din 2016 și până în prezent? Ce pot face în aceasta situație?
Contribuabilul este obligat sa achite obligatii fiscale aferente bun mobil pana la momentul cand depune documente legale care atesta transmiterea dreptului de proprietate asupra vehiculului,casarea,etc
Cazierul fiscal emis in 2016 nu mai are valoare
A avut valabilitatea strict 30 de zile
Concret dv detineti pe rolul fiscal auto pentru care datorati obligatii fiscale
Analizati variantele pentru instrainat auto,depuneti documentul legal
In baza documentului de instrainare auto sau casare ,,dupa achitarea integrala a debitului in evidenta ,autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea auto de pe rolul dv fiscal
Succes !