Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Masina luata de la intermediar
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Masina luata de la intermediar

Salut. Am cumparat o masina de la un intermediar acum vreo 2 luni , eu nestiind ce va urma...Dar sa trec la subiectul principal...
Intermediarul nu era propietarul masinii nici in actele propriu zise , cat nici in evidenta primariei de unde apartinea el. Am ales sa iau legatura cu proprietarul propriu zis al masinii, i am explicat cum sta treaba, ca am nevoie de certificat fiscal la zi, el domn foarte dragut mi-a explicat ca a vandut masina iar cumparatorul nu a mai inmatriculat-o si nici la primarie nu a declarat-o, am ales sa merg in judetul de unde era propietarul de drept, am facut CVC cu el , iar cand am ajuns la fisc, domnul de la casierie a spus ca masina activeaza la primaria de unde este intermediarul, si ca el nu poate elibera inca un certificat fiscal, el cunoscandu-se cu proprietarul de drept si tot-odata cunoscand situatia ca masina a fost vanduta anul trecut, la niste insistente de ale mele acesta s-a enervat, a umblat la arhiva, a scos CVC-ul intre proprietarul de drept si intermediar , pe langa ce mai era pe acolo, si le-a trimis la primaria "intermediarului", iar acum dupa 2 saptamani am fost sunat de intermediar ca a primit o scrisoare cum ca masina X se afla in evidenta la primaria orasului din care face parte, dar problema este ca el are amenzi de vreo 2000 lei si nu vrea sa mi elibereze fiscal daca nu i le platesc, tot insistand ca o sa radieze masina, dar el nu este proprietar si in acte...
Ce pot face in cazul de fata?
Este posibil sa o radieze din circulatie daca nu este el proprietarul din acte?
Tin sa precizez ca masina a ajuns la primarie la el dupa mai bine de un an de zile de la cumparare, am copii la CVC-ul intre el si proprietarul de drept. Practic el a cumparat masina pe 26.07.2017, data din CVC, iar la primaria abia pe 05.09.2018 a ajuns fortat!
Daca nu are calitatea de proprietr asupra bunului mobil,pe cale de consecinta nu are ici calitatea sa ridice pretentii asupra vehiculului
Inca un aspect foarte important
Radierea din circulatie reprezinta o institutie specaila,irevocabila care genereaza interzicerea dreptului de circulatie pe drumurile publice a respectivului vehicul
pentru solutionare exista mai multe variante
Negociati achitarea amenzilor si astfel obtineti certificatul fiscal
Analizati oportunitatea actionarii in instanta a vanzatorului
Dar in cazul de fata intermediarul are in evidenta masina la primarie, iar in actele masinii se afla alt proprietar, stiu ce inseamna radiere fiscala si radiere din circulatie, dar el o poate radia din cirulatie sau doar fiscal?
Cu cine ar trebuii sa inchei CVC?
Detinatorul auto se afla in posesia CVC dar detine debite la primarie,debite pe care nu doreste sa le achite,motiv pentru care nu poate sa va prezinte certificat fiscal si fisa de radiere auto
Dv pentru solutionare inmatriculare auto trebuie sa desfasurati demersuri strict la nivelul detinatorului auto
Proprietarul din CIV iese din ecuatie deoarece nu poate sa va prezinte certificat fiscal,pentru ca imediat dupa instrainare auto pentru stoparea acumularii de obligatii la buget acesta a radiat din evidenta fiscala vehiculul
Notificati oficial detinatorul auto cu obligatia punerii la dispozitie a tuturor documentelor necesare incheierii formalitatilor de tranzmitere a dreptului de proprietate asupra bunului mobil
Daca nu exista certificat fiscal -legal nu se poate incheia document de vanzare cumparare auto