Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Clasare dosar art 196 al 2 3
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Clasare dosar art 196 al 2 3

Buna seara , am primit clasarea unui dosar de vatamare corporala , se specifica doar ca nubam tinut distanta fata de cel din faata atat. Unde tre sa meg pentru ami lua permisul inapoi? Multumesc
Dupa trecerea perioadei de suspendare de 90 zile va prezentati la politie ptr a intra in posesia permisului.

Articolul 103-oug 195
(1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule si tractoare agricole sau forestiere se dispune:
c) pentru o perioada de 90 de zile cand fapta conducatorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a fost urmarita ca infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice, precum si in cazul accidentului de circulatie din care a rezultat decesul sau vatamarea corporala a unei persoane si instanta de judecata sau procurorul a dispus clasarea, renuntarea la urmarirea penala, renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, daca pentru regula de circulatie incalcata prezenta ordonanta de urgenta prevede suspendarea exercitarii dreptului de a conduce.
(11) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c) , suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune de catre seful politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta.
Buna seara , in ordonanta nubse stipuleaza suspendarea dreptului de a conduce
Art 103 este din ordonanta guv nr 195