Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Nedepunerea la termen a declaratiei 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Nedepunerea la termen a declaratiei 600

Buna ziua,
Am primit ieri de la ANAF o notificare privind nedepunerea in termen a declaratiei privind venitul asigurat la sistemul public de pensii pentru 2014 si 2015. Se pare ca o mare parte de PFA-uri au primit astfel de notificari.
Doamnele de la ANAF mi-au comunicat ca dansele stiau ca nu era obligatorie depunerea dar ca se pare ca era. Am cautat legile si "se pare ca era".
Prin urmare am depus declaratiile respective dupa ce in prealabil am cautat formularul corect pe internet deoarece nu exista la ANAF - se pare ca sunt si ei luati prin surprindere. De ce? nu stiu.

Acum din cate inteleg voi plati dobanzi penalizatoare si sanctiuni. De ce? pentru ca am fost indus in eroare chiar de angajatii ANAF, la fel ca cele zeci de persoane pe care le-am vazut astazi cu aceeasi problema.
Stiu, nestiinta nu este o scuza si se plateste.

Intrebara mea este la cat se ridica sanctiunile si dobanzile penalizatoare?

Va multumesc,
Cu stima
Salut,

Amenda se afla undeva in intervalul 500-1000, din experienta trecuta as spune ca o sa fie 500, cu posibilitatea de plata in 48 de ore si reducerea la jumatate.

Penalizari vei avea in cazul in care nu ai platit pentru perioada respectiva contributii pentru asigurari sociale.

O zi buna.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

In legatura cu penalizarile, ce inseamna ca pentru perioada respectiva nu am platit contributiipentru asigurari sociale?

Nu am depus acele declaratii 600 pentru 2014 si 2015 si prin urmare nici nu am primit decizii de impunere pe acestea.

Din raspuns inteleg ca voi plati si penalizari. La cat se ridica sau cum se calculeaza aceste penalizari?

Cu stima.
Buna ziua,

In anul 2015 era obligatorie plata CAS? Nu a fost introdusa incepand cu anul 2016? Intreb pentru ca am o cunistinta care a primit aceeasi instiintare.

dmlDML2005 a scris:

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

In legatura cu penalizarile, ce inseamna ca pentru perioada respectiva nu am platit contributiipentru asigurari sociale?

Nu am depus acele declaratii 600 pentru 2014 si 2015 si prin urmare nici nu am primit decizii de impunere pe acestea.

Din raspuns inteleg ca voi plati si penalizari. La cat se ridica sau cum se calculeaza aceste penalizari?

Cu stima.

Buna ziua,

Aceasta intrebare mi-am pus si eu deoarece in 2014 si 2015 cand am intrebat la ANAF ce declaratii trebuiesc depuse obligatoriu pentru PFA, CAS (declaratia 600) nu era in lista.
Dupa ce am primit acea instintare am mers si la sediul pentru persoane juridice si mi s-a explicat ca era obligatorie depunerea/plata.

Cu stima