Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe si mod infiintare club sportiv
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe si mod infiintare club sportiv

As avea si eu cateva intrebari.
1.Ce taxe trebuie platite pentru infiintarea unui club sportiv?
2. Ce impozite si taxe anuale exista pentru cluburile sportive si cum este mai avantajos sa infiintez un club sportiv, am intels ca sunt mai multe metode?
3. In ce fel se poate obtine si profit in mod legal dintr-un club sportiv?
4. Este obligatoriu sa fie infiintat de 3 persoane?
5. Poate fi mai avantajoasa o firma cu obiective sportive decat un club sportiv (mai ales din punct de vedere al taxelor/impozitelor)?

raulalexe a scris:
1.Ce taxe trebuie platite pentru infiintarea unui club sportiv?
2. Ce impozite si taxe anuale exista pentru cluburile sportive si cum este mai avantajos sa infiintez un club sportiv, am intels ca sunt mai multe metode?
3. In ce fel se poate obtine si profit in mod legal dintr-un club sportiv?
4. Este obligatoriu sa fie infiintat de 3 persoane?
5. Poate fi mai avantajoasa o firma cu obiective sportive decat un club sportiv (mai ales din punct de vedere al taxelor/impozitelor)?

Buna ziua,
Baza legislativa pentru a obtine raspunsuri la intrebarile Dvs. este formata, in principal din prevederile:
- Ordonantei Guvernului nr.26/30.01.2000 cu privire la Asociatii si Fundatii, publicata in M.Of. nr.39/31.01.2000, consolidata 2008, precum si
- Legii nr.69/2000 a educaţiei fizice şi sportului, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 200 din 9 mai 2000, consolidata 2009;
- Ordinelor si ale Regulamentelor emise de MTS (inclusiv pentru Registrul Sportiv)
Vizitati si site-ul: [ link extern ] .

Daca intrebarile persista, reveniti dupa ce analizati cele aratate mai sus.
Cu stima,
(fost secretar general de federatie sportiva)
legalmgm, utilizator
Intrebarea mea este
1// daca un club sportiv poate cere de la Primarie un spatiu cu titlu gratuit spre folosinta?
2// poate incasa 2% din impozit pe salarii, prin alocare de la buget fara sa alerge membrii fondatori dupa declaratii de la cunoscuti?
Cine stie ?