Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit la primărie,dar persoana în cauza nu are rol ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit la primărie,dar persoana în cauza nu are rol agricol.

Buna seara.
În 2004 doi frați ai mamei au facut un act de vanzare cumpărare si i au vandut mamei 1.30 ha pământ. Luna trecuta a venit pe numele unui vânzător o somatie de plata de 566 lei drept impozit pe teren agricol în comuna respectivă . Am crezut ca nu a fost scos pamantul de pe rolul vânzătorului si de asta ia venit plata impozitului. Ma duc la primărie sa rezolv problema . Aici persoana de la primărie ma pune sa plătesc întâi impozitul si după aia sa opereze în registru agricol. Asta e îmi zic. Plătesc si când ma duc sa finalizez ce mi am propus .....stupoare : unchiul, adică vânzătorul, nu avea rol agricol, iar mama figura cu pământul respectiv pe rolul ei agricol. Întrebarea e:
1. Daca vânzătorul nu are rol în comuna respectivă ,pe ce are impozit de plătit?
2. Cum recuperez banii care i am dat deja, pentru ca mama e scutită de impozit?
Cum recuperez banii care i am dat deja, pentru ca mama e scutită de impozit?

Suma achitata drept impozit poate fi recuperata,numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive