Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Datorii la ANAF
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Datorii la ANAF

Părinții mei au luat un teren in'94 cu act de vanzae -cumparare dar nu l-au trecut pe rolul agricol la comuna in numele lor, iar vânzătorul nu l-a scos de pe rolul sau. Acum a venit pe numele vanzatorului, de la ANAF, sa plateasca impozit pe pamant din momentul vanzarii, adica din '94.
Întrebarea e: Daca ma duc la primărie cu actul de vanzare-cumpărare sa trec pământul pe numele cumpărătorului,trebuie sa platesc acel impozit restant ,mentionand ca parintii sunt scutiti de plată impozitelor pentru ca unul dintre ei a fost deținut politic???
Contestați decizia, legal e sa calculeze impozit doar pe 5 ani retroactiv.