Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dosar initiere negociere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dosar initiere negociere colectiva

Buna ziua. Va rog frumos, ce documente trebuie sa contina dosarul pentru initiere negociere... . La o institutie care are 2 persoane angajate , mai exact ce documente trebuie sa facem pentru dosarul sus mentionat. TRebuie dus ceva la ITM?
Nu trebuie dus nimic la ITM.

Pasii sunt :
- convocarea salariatilor sau a reprezentantilor acestora la negociere

- incheierea unui proces-verbal al negocierii

- emiterea documentelor pentru punerea in aplicare celor stabilite prin negociere.
Va multumesc mult.

Inca o intrebare: S-a aprobat salariul minim de 1900 lei?
Lena123, utilizator
Nu s-a emis inca hotararea de Guvern.
Multumesc pentru perseverenta, pentru dorinta si amabilitatea de a ajuta si de a raspunde la intrebarile noastre.

Lena123, utilizator
Va rog frumos, contributia de CAS si CASS incepand cu 1 ian.2018 pentru un angajat care are brutul 950 si nu mai are in alta parte nici un venit, cum se calculeaza? Se calculeaza la 950 lei sau la 1900 lei?
Multumesc