Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Negociere 01.01.2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Negociere 01.01.2018

L firmele cu 3 salariati mai trebuie negociere pt. marirea salariului de la 01.01.2018?
OUG 82/2017
Art. VII. — (1) Prin derogare de la prevederile art. 129 alin. (1) din Legea dialogului social nr. 62/2011, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în unităţile în care nu există încheiat contract/acord colectiv de muncă, iniţierea negocierii colective este obligatorie, pentru punerea în aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 79/2017 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal.
......
Ce acte imi trebuie ? Convocatorul si procesul verbal? Sau mai trebuie ceva?
Negocierea trebuia facuta pana la 20.12.2017.

Pasii sunt:
- convocarea la negociere;
- incheiere proces-verbal cu ce s-a decis in urma negocierii
- incheiere act aditional la c.i.m., daca s-a decis majorarea salariilor.

Cornel Vasile, Consilier juridic
In cazul contractului part time la grila de salarizare trebuie trecut brutul aferent sau 1900?
Se trece brutul aferent.