avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiu cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiu cotizare

Buna ziua
Unchiul meu are pensie de invaliditate gradul 3 si are varsta de 50 de ani. Am inteles ca perioada de invaliditate se considera vechime in munca. El vrea sa faca un contract de asigurari sociale cu casa de pensii pentru suma minima de 288 ron pentru a beneficia la varsta de 65 ani de o pensie mai mare iar eu i-am spus ca sunt bani runcati. Puteti sa-mi spuneti va rog cine are dreptate?
Va multumesc frumos, o zi buna
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:27, 29 Noiembrie 2017
Nu merita sa faca contract de asigurare.
288x12=3456 lei/an
Pentru aceasta contributie pensia va creste cu 10 lei/luna
3456:10=345,6 luni sunt necesare pentru a se recupera investitia
adica 28 ani si 9 luni
va multumesc frumos pentru raspuns, dar numai cu 10lei pe luna va creste?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Asigurarea se incheie pentru 35% din salariul mediu brut
Asta inseamna 0,35 puncte
0,35:35(stagiul complet de cotizare)=0,01x1000(valoarea punctului de pensie)=10 lei
Va multumesc frumos. O sa-i transmit. O seara buna va doresc.
Va mai deranjez cu o intrebare. Eu sunt casnica si am 22 ami vechime. La mine se merita sa fac contract de asigurari sociale in suma de 288 lei lunar?
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza pensia? giorgio24 giorgio24 Buna ziua As dori sa stiu daca la calculul pensiei anticipate se are in vedere salariu lucrat pe toata perioada lucrata sau numai ultimii ... (vezi toată discuția)
Plata pentru persoane care lucreaza in strainatate Fpopa60 Fpopa60 Buna ziua, Ma numesc Florin Popa si lucrez cu contract de munca in strainatate. As dori sa știu daca pot plati la pensie pentru anii in care nu am fost ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza pensia de invaliditate? Nicole09 Nicole09 Buna seara, As dori sa aflu cum se calculeaza pensia pe caz de boala la 36 de ani, cu o vechime de 15 ani daca se include si CCC. Va multumesc. (vezi toată discuția)