avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pentru persoane care lucreaza in strainatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pentru persoane care lucreaza in strainatate

Buna ziua,
Ma numesc Florin Popa si lucrez cu contract de munca in strainatate. As dori sa știu daca pot plati la pensie pentru anii in care nu am fost asigurat in Romania
Cel mai recent răspuns: Fpopa60 , utilizator 11:16, 14 Decembrie 2017
Daca in acea perioada ati fost asigurat intr-o tara U.E. nu este necesara si asigurarea in Romania.
Carp Mircea a scris:

Daca in acea perioada ati fost asigurat intr-o tara U.E. nu este necesara si asigurarea in Romania.

Buna seara,
este adevarat ca nu este necesara dar poate fi utila prin castigarea vechimii la pensie! Ce parere aveti? Multumesc! Cu stimă
Florin Popa
Nu merita sa faceti contract cu casa locala.
Calculele doar pentru acest moment sunt:
288(luna)x12(luni)=3456 lei(an)
Pentru acesta contributie primiti 10 lei/luna in plus la pensie
3456:10=345 luni si jumatate ca sa va recuperati investitia
Asta inseamna 28 ani si 9 luni
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns! Este foarte util pentru mine!
Cu stima,
Florin Popa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu cotizare iuliana1966 iuliana1966 Buna ziua Unchiul meu are pensie de invaliditate gradul 3 si are varsta de 50 de ani. Am inteles ca perioada de invaliditate se considera vechime in munca. El ... (vezi toată discuția)
Pensionare! Fpopa60 Fpopa60 Buna ziua, Ma numesc Florin Popa si va rog sa-mi răspundeți si mie la o intrebare! Conform legii eu ar trebui să ies la pensie in anul 2020! Dupa asta aș ... (vezi toată discuția)
Contract pentru plata stagiu cotizare la pensie anticipata letitia19611 letitia19611 Daca intrunesc cele doua conditii pentru pensie anticipata partiala (cinci ani pana la limita de varsta si stagiul complet de cotizare), dupa iesirea ... (vezi toată discuția)