Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pentru persoane care lucreaza in strainatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pentru persoane care lucreaza in strainatate

Buna ziua,
Ma numesc Florin Popa si lucrez cu contract de munca in strainatate. As dori sa știu daca pot plati la pensie pentru anii in care nu am fost asigurat in Romania
Daca in acea perioada ati fost asigurat intr-o tara U.E. nu este necesara si asigurarea in Romania.
Carp Mircea a scris:

Daca in acea perioada ati fost asigurat intr-o tara U.E. nu este necesara si asigurarea in Romania.

Buna seara,
este adevarat ca nu este necesara dar poate fi utila prin castigarea vechimii la pensie! Ce parere aveti? Multumesc! Cu stimă
Florin Popa
Nu merita sa faceti contract cu casa locala.
Calculele doar pentru acest moment sunt:
288(luna)x12(luni)=3456 lei(an)
Pentru acesta contributie primiti 10 lei/luna in plus la pensie
3456:10=345 luni si jumatate ca sa va recuperati investitia
Asta inseamna 28 ani si 9 luni
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns! Este foarte util pentru mine!
Cu stima,
Florin Popa