Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... interpretare hotarare judecatoreasca - program ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

interpretare hotarare judecatoreasca - program vizitare minori

1) Va rog sa imi spuneti cum se transpune in practica urmatorul program: "jumatate din vacanta de iarna, incluzand sarbatorile de iarna-Craciunul, in anii pari"
Vacantele de iarna cuprind saptamani si din anii pari si din cei impari.
Pentru anii pari este clar ca programul este pentru prima jumatate de vacanta care cuprinde Craciunul.
Cum se aplica insa in anii in care Craciunul pica in anul impar? Care este programul de vizitare in acel caz (spre ex. anul acesta)?
2) Cum se aplica programul de vizitare de sfarsit de saptamana al copiilor pe timpul vacantelor? Se aplica continuare sau cand incepe vacanta se intra pe program de vacanta?
Va multumesc.
1) Va rog sa imi spuneti cum se transpune in practica urmatorul program: "jumatate din vacanta de iarna, incluzand sarbatorile de iarna-Craciunul, in anii pari"
Vacantele de iarna cuprind saptamani si din anii pari si din cei impari.
Pentru anii pari este clar ca programul este pentru prima jumatate de vacanta care cuprinde Craciunul.
Cum se aplica insa in anii in care Craciunul pica in anul impar? Care este programul de vizitare in acel caz (spre ex. anul acesta)?

Simplu, te raportezi la anul in care pica Craciunul. In anii pari e prima jumatate, cea cu Craciunul, in cei impari e a doua jumatate, cea cu Revelionul.
2) Cum se aplica programul de vizitare de sfarsit de saptamana al copiilor pe timpul vacantelor? Se aplica continuare sau cand incepe vacanta se intra pe program de vacanta?

In timpul vacantelor se aplica programul de vacanta.
Desi exista o exceptie si anume vacanta de vara. Daca jumatate de la mama si jumatate de la tata e ok. Daca insa prevede ca din vacanta de vara o luna este la tata, restul de 2 luni tatal sau nerezidentul are programul de week-end-uri la sfarsit de saptamana ca in restul anului.