Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara,

Am domiciliul în Bacău , și lucrez în Tg. Mureș, potrivit legii este obligatoriu să îmi schimb domiciliul din buletin cu cel unde lucrez ?
Buna seara
Potrivit OUG 97/2005 republicata 2011 Art. 31 ((1) Resedinta se inscrie in actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuieste mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinta secundara.
(2) Mentiunea de stabilire a resedintei se acorda pentru perioada solicitata, dar nu mai mare de un an, si are valabilitate pe timpul cat persoana locuieste in mod efectiv la adresa declarata ca resedinta. La expirarea acestui termen, persoana poate solicita inscrierea unei noi mentiuni de stabilire a resedintei.) ar fi bine sa va faceti un flotant daca lucrati mai mult de 15 zile acolo.
Ce condiții trebuie să îndeplinesc pentru a putea avea flotant?