Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 153/2017 - dubla majorare salarii bugetari in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 153/2017 - dubla majorare salarii bugetari in 2017?

Caz:

Angajare in sistemul public in august 2017.

Salariul a fost calculat conform legii 153/2017 astfel:
1450 × coeficient aferent functiei × procent gradatie vechime in munca.

De la 01.01.2018, avand in vedere cresterea salariului brut cu 25%, salariul se va recalcula luand in calcul si marirea salariului minim de la 1450 la 1900? Adica:
1900 × coeficient aferent functiei × procent gradatie vechime in munca × 1.25
Ce salariu aveti acum ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Indexarea se aplica la salariul din luna decembrie 2017 fara a depasi nivelul salarial stabilit in grila de salarizare,
Nu se recalculeaza nimic.
Formula de calcul este valabila la functii noi, la promovarea pe o functie care nu are echivalent.