Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alocație Oprita de tatăl copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alocație Oprita de tatăl copilului

Bună seara ma numesc Alina și am o problema în urma cu 5ani și jumătate am dat naștere unui băiețel intre timp relația intre mine și tatăl copilului nu a mai funcționat la vremea respectiva fiind minora cardul pentru alocația copilului a fost făcut pe numele tatălui care acum refuza cu desăvârșire sa îmi dea alocația copilului. Ce demers pot face pentru a recupera alocația copilului meu??
Faceti cerere catre Agentia de Plati si Inspectie Sociala unde detaliati situatia dvs.
Pot merge sa îl dau în judecata pentru ca el nu se ocupa de creșterea copilului??

Faceti cerere catre Agentia de Plati si Inspectie Sociala unde detaliati situatia dvs.

Şi ce doriţi să obţineţi prin judecată?
Pentru alocaţie, aţi primit sfatul corect mai sus.
Certificatul de naștere și copilului este reținut de către el alocația nu a mai fost primita de copil de 1an și 3 luni
Mergeţi la Primăria unde este înregistrat copilul , declaraţi pierdut originalul şi primiţi un duplicat.
Martonze, utilizator