avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alocație Oprita de tatăl copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alocație Oprita de tatăl copilului

Bună seara ma numesc Alina și am o problema în urma cu 5ani și jumătate am dat naștere unui băiețel intre timp relația intre mine și tatăl copilului nu a mai funcționat la vremea respectiva fiind minora cardul pentru alocația copilului a fost făcut pe numele tatălui care acum refuza cu desăvârșire sa îmi dea alocația copilului. Ce demers pot face pentru a recupera alocația copilului meu??
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:02, 2 Decembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti cerere catre Agentia de Plati si Inspectie Sociala unde detaliati situatia dvs.
Pot merge sa îl dau în judecata pentru ca el nu se ocupa de creșterea copilului??


Faceti cerere catre Agentia de Plati si Inspectie Sociala unde detaliati situatia dvs.

Şi ce doriţi să obţineţi prin judecată?
Pentru alocaţie, aţi primit sfatul corect mai sus.
Certificatul de naștere și copilului este reținut de către el alocația nu a mai fost primita de copil de 1an și 3 luni
Mergeţi la Primăria unde este înregistrat copilul , declaraţi pierdut originalul şi primiţi un duplicat.
Ultima modificare: Vineri, 1 Decembrie 2017
Martonze, utilizator

Alte discuții în legătură

Alocatie pentru copil iandar iandar Buna am si ieu o problema am un baietel de 5 anisori.Baietelul sa nascut in Italia.In 2008 cand sa nascut copilul am solicitat statului Roman alocatie pentru ... (vezi toată discuția)
Alocatie monalisa123 monalisa123 buna seara.Sunt despartita in fapt de 2 ani,copilul este la mine iar de alocatie beneficiaza tatal deoarece cardul pt alocatie este pe numele lui.ce as putea ... (vezi toată discuția)
Restituire indemnizație, răspunsuri contradictorii de la instituțiile statului Alexandra2011 Alexandra2011 Bună ziua, Ma numesc Alexandra... În data de 28. 03.2016 am născut o fetita am întrat în indemnizație pt 2 ani.. Apoi în data de 01.05.2017 am născut ... (vezi toată discuția)