Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diplomă 12 clase
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diplomă 12 clase

Va salut , am terminat 12 clase acum cațiva anii (nu am luat bacul) insa recent am realizat ca eu nu am diploma de 12 clase am primit o foaie a 4 pe care scrie adeverința a stuiilor cum ca am invațat 4 ani la liceul respectiv.
Am dreptul sa cer o diploma la liceul respectiv ? Sau defapt aceasta adeverinta a studiilor e diploma ? Eu nu inteleg poate ma lămureste cineva
Potrivit Legii 1/2011 a educatiei nationale, absolventii invatamantului liceal primesc diploma de absolvire si foaia matricola, parte a portofoliului educational, care atesta finalizarea studiilor liceale si care confera dreptul de acces, in conditiile legii, in invatamantul postliceal, precum si dreptul de sustinere a examenului de bacalaureat.

Asadar, va adresați în scris unității de invatacant unde ați absolvit cele 12 clase pentru a elibera diploma de absolvire si foaia matricola, parte a portofoliului educational.
Cornel Vasile, Consilier juridic