Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot fi obligată la plata CAS retroactiv pe anul 2010?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot fi obligată la plata CAS retroactiv pe anul 2010?

Vă rog frumos să mă lămuriți cum se poate să -mi vină de plată pentru CAS pentru un PFA închis în iunie 2010? Despre această sumă nu am fost înstiințată până azi decembrie 2017, când am vrut să-mi achit o restanță plată impozit pe anul 2010 ,perioada martie- iunie2010.
Menționez că perioada feb.2008- feb.2010 am fost acasă pentru cresterea copilului, apoi am fost înștiințată că autorizatia este anulată automat prin neprezentarea mea in vederea reluării activității de PFA.
Vă rog frumos să mă îndrumati unde trebuie să mă adresez si care sunt pasii de urmat. Vă mulțumesc.
george-neagu, moderator
Din pacate PFA nu este ca SC....datoriile va bantuie inca 5 ani de la radiere pe CNP.
Daca spuneti ca datoriile sunt din 2010 si nu aveti nici o notificare (repet sa nu aiba ANAF vreo confirmare de primire semnata) anul este prescris de mult. Fie gasiti intelegere pe la ghiseele ANAF explicand situatia...daca nu, in functie de suma, recomand contactarea unui avocat.
siuzzie9, utilizator