avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot fi obligată la plata CAS retroactiv pe anul 2010?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot fi obligată la plata CAS retroactiv pe anul 2010?

Vă rog frumos să mă lămuriți cum se poate să -mi vină de plată pentru CAS pentru un PFA închis în iunie 2010? Despre această sumă nu am fost înstiințată până azi decembrie 2017, când am vrut să-mi achit o restanță plată impozit pe anul 2010 ,perioada martie- iunie2010.
Menționez că perioada feb.2008- feb.2010 am fost acasă pentru cresterea copilului, apoi am fost înștiințată că autorizatia este anulată automat prin neprezentarea mea in vederea reluării activității de PFA.
Vă rog frumos să mă îndrumati unde trebuie să mă adresez si care sunt pasii de urmat. Vă mulțumesc.
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: siuzzie9 , utilizator 20:49, 13 Decembrie 2017
Din pacate PFA nu este ca SC....datoriile va bantuie inca 5 ani de la radiere pe CNP.
Daca spuneti ca datoriile sunt din 2010 si nu aveti nici o notificare (repet sa nu aiba ANAF vreo confirmare de primire semnata) anul este prescris de mult. Fie gasiti intelegere pe la ghiseele ANAF explicand situatia...daca nu, in functie de suma, recomand contactarea unui avocat.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Decembrie 2017
siuzzie9, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa radiat , datorii după.. .. DianaMaria28 DianaMaria28 In anul 2017 am radiat Pfa-ul pe care îl aveam din anul 2010. Am înregistrat 2 venituri în anul 2011, am platit impozit si contributii pana in anul 2017, ... (vezi toată discuția)
Datorii anaf nicoara_a nicoara_a Buna ziua, In urma cu 8 ani, mi-am inchis PFA-ul cu datorii 0 la Anaf. In urma cu o saptamana, am primit o instiintare ca am de plata 6.700 lei, suma ... (vezi toată discuția)
Pfa radiat in septembrie 2010, instiintare de obligatii plata anaf 2013 bianca23 bianca23 Buna ziua, Am radiat un PFA in data de 5 septembrie 2010(vroiam la inceputul lui august dar transmiterea dosarului pt ca mi-am schimbat domiciuliul de la Cluj ... (vezi toată discuția)