avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii Anaf
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii Anaf

Buna ziua,

In urma cu 8 ani, mi-am inchis PFA-ul cu datorii 0 la Anaf.

In urma cu o saptamana, am primit o instiintare ca am de plata 6.700 lei, suma compusa din datorii din 2010 si partial din 2009.

Am solicitat o situatie analitica pt cei 2 ani, si este de neinteles ce sume pot sa apara. Evident, functionarul de la Anaf mi-a spus ca nu am achitat nimic atatia ani...

Intrebari punctuale:
1. ce inseamna in fisa analitica de ex: P&S 30 (sau 10 sau 32) ,valoare obligatie 250 lei? se repeta de mai multe ori dupa ce pfa-ul a fost inchis;

2. in acest caz, se depune contestatie sau cerere de reevaluare a debitelor?

Multumesc.


ps: din greseala, subiectul s-a dus in sectiunea Impozit pe profit; scuze.
Ultima modificare: Marți, 7 August 2018
nicoara_a, utilizator
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 11:56, 8 August 2018
Da. Puteți depune contestație in primul rând deoarece acele sume S au prescris. Fiind de atâția ani, ele se prescriu in 5 ani din momentul in care sunt declarate exigibile la plata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie cass pfa radiata in 2010 capucino capucino BUNA SEARA. In 2010 am inchis PF-ul, intrucat in perioada 2005-2009 a fost suspedanta. In cursul anului trecut am primit o notificare de la ANAF ca pentru luna ... (vezi toată discuția)
Pfa inchis acum 7 ani - datorie cas kaby kaby Buna ziua ! Am avut PFA care a fost inchis acum 7 ani, saptamana trecuta am primit o scrisoare prin care mi se comunica ca am datorii in valoare de 200 lei la ... (vezi toată discuția)
Datorii din 2004 Evelyn3 Evelyn3 In 2004 s-a inchis o afacere familiala, au fost achitate toate datoriile fata de stat, in afara penalitatilor si dobanzilor. In 2011 am primit o somatie cu ... (vezi toată discuția)