Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii Anaf
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii Anaf

Buna ziua,

In urma cu 8 ani, mi-am inchis PFA-ul cu datorii 0 la Anaf.

In urma cu o saptamana, am primit o instiintare ca am de plata 6.700 lei, suma compusa din datorii din 2010 si partial din 2009.

Am solicitat o situatie analitica pt cei 2 ani, si este de neinteles ce sume pot sa apara. Evident, functionarul de la Anaf mi-a spus ca nu am achitat nimic atatia ani...

Intrebari punctuale:
1. ce inseamna in fisa analitica de ex: P&S 30 (sau 10 sau 32) ,valoare obligatie 250 lei? se repeta de mai multe ori dupa ce pfa-ul a fost inchis;

2. in acest caz, se depune contestatie sau cerere de reevaluare a debitelor?

Multumesc.

ps: din greseala, subiectul s-a dus in sectiunea Impozit pe profit; scuze.
nicoara_a, utilizator
Da. Puteți depune contestație in primul rând deoarece acele sume S au prescris. Fiind de atâția ani, ele se prescriu in 5 ani din momentul in care sunt declarate exigibile la plata