Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Shimbare contract si introducere perioada de proba ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Shimbare contract si introducere perioada de proba dupa 4 ani in firma

Buna ziua, lucrez la o firma de 4 ani, acum sa schimbat conducerea si am cerut o marire de salar cu care au fost de acord dar nu vreau sa faca act aditional pentru ca vor sa-mi schimbe contractul de munca pe motiv ca vechea conducere nu mia facut bine contractul. Este legal ca dupa 4 ani in firma sa-mi schimbe contractul si sa am din nou perioada de proba ? Mie mi se pare ca ceva-i putred aici. Va multumesc.
Art. 32. C.mun.
(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Perioada de proba constituie vechime in munca.

Asadar, cum vor sa va schimbe c.i.m. ?
Nu se schimba nici functia nici meseria doar au spus ca nu este in regula vechiul contract

Art. 32. C.mun.
(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Perioada de proba constituie vechime in munca.

Asadar, cum vor sa va schimbe c.i.m. ?

In acest caz, numai prin incetare si incheiere se poate ce vrea angajatorul.