avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Shimbare contract si introducere perioada de proba ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Shimbare contract si introducere perioada de proba dupa 4 ani in firma

Buna ziua, lucrez la o firma de 4 ani, acum sa schimbat conducerea si am cerut o marire de salar cu care au fost de acord dar nu vreau sa faca act aditional pentru ca vor sa-mi schimbe contractul de munca pe motiv ca vechea conducere nu mia facut bine contractul. Este legal ca dupa 4 ani in firma sa-mi schimbe contractul si sa am din nou perioada de proba ? Mie mi se pare ca ceva-i putred aici. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:08, 6 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 32. C.mun.
(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Perioada de proba constituie vechime in munca.

Asadar, cum vor sa va schimbe c.i.m. ?
Nu se schimba nici functia nici meseria doar au spus ca nu este in regula vechiul contract

Art. 32. C.mun.
(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Perioada de proba constituie vechime in munca.

Asadar, cum vor sa va schimbe c.i.m. ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz, numai prin incetare si incheiere se poate ce vrea angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea functiei - perioada de proba ecristina ecristina Sunt angajata la o firma din iulie 2010. De la 1 decembrie m-au facut sef de magazin, dar nu am semnat un act aditional pentru schimbarea functiei si marirea ... (vezi toată discuția)
Modificare durata cim nedeterminat irina_marieta irina_marieta Buna ziua, Avem un angajat cu CIM pe perioada determinata de 12 luni, data inceperii activitatii fiind 01.02.2017, perioada proba 30 zile lucratoare. Se ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba În cazul transferului în cadrul aceleiași ... Dan1963 Dan1963 Perioada de proba În cazul transferului în cadrul aceleiași companii, la cerere, dacă se schimba doar locul de munca ( i n cazul meu, magazinul) mai ... (vezi toată discuția)