avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Hotarare definitiva
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Hotarare definitiva

In anul 2014 am vandut o masina cu act de vanzare cumparare, am scos-o si de la finante. In 2016 am primit o amenda de rovigneta prin posta(data contraventiei 18/10/2016). Am platit-o dar am facut si contestatie. In data de 19/09/2017 am primit o comunicare hotarare civila din 30 mai 2017 in care sunt exonerat de plata amenzii. cand am fost din nou la finate cu hotararea cei de acolo mi-au spus ca trebuie o stamplila cu hotarare definitiva si irevocabila. Ce trebuie sa fac?

Urmaresc dosarul pe internet si imi apare:

Instanta: Tribunalul GALATI Complet: Sectie Contencios Administrativ şi Fiscal
Stadiu procesual: Apel
Materie: Contencios administrativ si fiscal
Obiectul dosarului: anulare proces verbal de contravenţie SERIA R16 NR.0534496
Data inregistrarii dosarului: 2017-10-31
Data ultimei modificari: 2017-10-31


Instanta: Judecatoria GALATI Complet: Secţie Civilă
Stadiu procesual: Fond
Materie: Civil
Obiectul dosarului: plangere contravenţională SERIA R16 NR.0534496
Data inregistrarii dosarului: 2016-11-16
Data ultimei modificari: 2017-10-31

Tip cale de atac: Apel
Parte declaratoare: C.N.A.I.R. SA CESTRIN BUCUREŞTI,
Data Declarare: 2017-10-12
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 15:16, 6 Decembrie 2017
CNAIR a depus apel, veti avea un nou proces. Dupa ce aveti hotarirea din apel in favoarea dvs. trebuie sa obtineti un exemplar legalizat de la arhiva tribunalului unde se va judeca apelul, in urma unei cereri si a unei taxe judiciare de timbru, ca in exemplul urmator:

I. Acte necesare în vederea legalizării hotărârilor judecătoreşti pronunţate de către Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti:
1. Copie de pe hotărârea judecătorească a cărei legalizare se solicită (în câte exemplare solicitaţi – 1 sau mai multe)
2.cerere (adresată preşedintelui instanţei) pentru legalizare
3. taxă judiciară de timbru de 5 lei/exemplar.
4. In cazul in care se solicita comunicarea copiilor legalizate prin posta se va atasa la cererea de legalizare si un plic autoadresat si timbrat (cu timbru postal necesar in vederea expedierii)
[ link extern ]
Eu nu am primit nici o Înștiințare prin posta sau prin alt mod. Din câte am văzut unii au făcut întâmpinare la apel.
Veti primi acasa acel apel dupa ce se muta dosarul la instanta superioara. Nu se mai judeca la cea care ati fost pina acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atacare hotarare Sebiano Sebiano daca in urma unui apel facut de anaf impotriva unei hotarari de fond (prin care o amenda contraventionala s-a transformat in avertisment) s-a schimbat total ... (vezi toată discuția)
Grupa 1 de munca la cfr sa - infrastrctura shoni17 shoni17 Inteleg ca problema recunoasterii grupei 1 de munca la CFR infrastructura, anterior datei de o1.o4.2001 pentru reducerea varstei de pensionare, la personalul ... (vezi toată discuția)