Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca 2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca 2018

Pana anul acesta nu am avut contract colectiv de munca.Am inteles ca oricum pentru 2018 indiferent de numarul angajatilor trebuie intocmit.
Ce demersuri trebuie facute in acest sens ?
De asemenea daca acesta trebuie depus la ITM in ce termen si daca mai sunt si alte acte care mai trebuiesc depuse-Exemplu convocatorul pentru negocierea si intocmitea contractului,procesul verbal cu ocazia sedintei etc.
Va multumesc
ioanatd, utilizator
Pasii sunt:
- convocarea la negociere

- proces-verbal al negocierii

- incheiere acte aditionale sau emiterea unei decizii colective de majorare a salariului sau de pastrare a salariului net.

Niciun act normativ nu prevede obligativitatea incheierii unui c.c.m.