Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl 2 asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl 2 asociati

un srl cu 2 asociati amindoi administratori cu 50% fiecare , firma nu mai are activitate de citeva luni dar functioneaza , unul dintre ei doreste repartizarea profitului si incasarea dividendelor si lichidarea firmei, celalalt aociat-administrator vrea ca firma sa functioneze in continuare . ce se poate face in acest caz
Doar printr-o actiune de excludere a asociatului puteti rezolva diferendul. Va adresati Tribunalului cu o cerere , va sustineti punctul de vedere si instanta poate hotara excluderea asociatului care se impotriveste ca firma sa functioneze.
S-ar putea intelege ca asociatul care doreste continuarea activitatii firmei sa cumpere si partile sociale detinute de celalalt asociat.
probabil ca singura solutie in cazul in care cei doi asociati nu ajung la o intelegere amiabila este ca asociatul care doreste lichidarea firmei sa formuleze o actiune in vederea dizolvarii societatii pentru neintelegeri intre asociati.