Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Acoperirea pierderilor provenite An Fiscal Venit - An ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Acoperirea pierderilor provenite An Fiscal Venit - An Fiscal Profit

O societate comerciala platitoare de impozit pe venit microintreprindere pana la 31.12.2016 care a inregistrat pierdere in anii 2015, 2016 devine platitoare de impozit pe profit incepand cu 01.01.2017 si inregistreaza profit. Isi poate recupera pierderea realizata in anii 2015, 2016 cand era platitoare de impozit pe venit microintreprindere. Se poate calcula pierderea fiscala pe anii 2015, 2016 si sa o iau in calcula la stabilirea impozitului pe profit in anul 2017? Se aplica art. 44 din Codul Fiscal in acest caz? Va multumesc!
Nu si nu.

Norme Cod fiscal:

33. (1) În aplicarea prevederilor art. 31 alin. (1) din Codul fiscal, se au în vedere următoarele:

a) recuperarea pierderilor fiscale anuale se face în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora;
b) pierderea fiscală reprezintă suma înregistrată în declarația de impunere a anului precedent.

Adica pierderea fiscala este cea din D101.

Societatea nu a fost scutita de impozit pe profit, ci a avut obligatia platii imp venit micro.