Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul impozit profit si depunere declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul impozit profit si depunere declaratie 101

Societatea a fost platitoare de impozit pe profit pana la data de 31.12.2016. Incepand cu data de 01.02.2017, devine platitoare de impozit pe venit microintreprindere conform OG 3/2017, veniturile obtinute in anul 2016 fiind mai mici de 500.000 euro. Depune de asemenea, declaratia 101 pentru perioada 01.01.2017 - 31.01.2017 si declaratia 010 prin care devine platitoare de impozit pe venit microintreprindere cu 01.02.2017. Capitalul social este in valoare de 45.000 lei. In aceste conditii, depune declaratia 010 si redevine platitoare de impozit pe profit incepand cu data de 01.02.2017. La sfarsitul anului 2017, intocmesc declaratia 101 pentru 11 luni? Am si pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti. Consider drept an fiscal luna ianuarie 2017 pentru care am depus declaratia 101?
La sfarsitul anului 2017, intocmesc declaratia 101 pentru 11 luni?
Da

Consider drept an fiscal luna ianuarie 2017 pentru care am depus declaratia 101?

Norme art 31 Cod Fiscal:

c) în cazul în care contribuabilul revine, în cursul anului 2017, la sistemul de plată a impozitului pe profit potrivit art. 48 alin. (52), respectiv art. 52 din Codul fiscal, pierderea fiscală înregistrată în perioada 1 ianuarie-31 ianuarie 2017 inclusiv este luată în calcul la stabilirea rezultatului fiscal aferent perioadei în care a redevenit plătitor de impozit pe profit, înaintea recuperării pierderilor fiscale din anii precedenţi anului 2017, şi se recuperează potrivit art. 31 din Codul fiscal, începând cu anul 2018, în limita celor 7 ani consecutivi. Perioada în care contribuabilul redevine plătitor de impozit pe profit nu este considerată an fiscal în sensul celor 7 ani consecutivi.
Va multumesc.