Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare din tara cu copil de 14 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare din tara cu copil de 14 ani

Buna ziua. Este vorba despre o mama divortata avand custodie exclusiva asupra copilului care acum are 14 ani. Ea vrea sa plece din tara cu tot cu copil, iarel ar vrea sa ramana aici.Tatal nu prea intra in discutie ,ca nu il intereseaza .Avand in vedere varsta copilului,studiilele (e clasa 8,urmeaza sa mearga la liceu,invata foarte bine) ar exista o formula oficiala ,legala cumva sa poata ramane in tara ? Ar putea sta la bunicii materni care l-au crescut aproape in exclusivitate. Multumesc.
Intrebarea care e? Daca poate pleca cu copilul, daca il poate lasa la bunici?

-Vă rog să nu mai citați integral mesajele, apăsați pe Răspunde. Mulțumesc-
Manuela Rășină, administrator
Daca el nu doreste sa plece cu mama,poate refuza ? Sau ,minor fiind ,este la discretia mamei ?Multumesc.