Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi minor

Buna ziua. Este vorba despre un baiat de 14 ani aflat in custodia exclusiva a mamei lui.Mama mai are un baiat mai mic din a doua castorie esuata. Ea vrea sa plece din tara cu amandoi copiii sa-si stabileasca domiciliul in alta tara. Pentru cel mic este in discutii ci tatal lui pentru acord de iesire din tara. Cel mare are dreptul sa refuze sa plece cu mama lui ? Se poate adresa la Protectia Copilului sa primeasca ajutor ca sa ramana in tara. El are unde sta ,la bunicii materni unde,de fapt,locuieste. Multumesc.
Poate cere, insa sunt sanse micute de admitere, copiii ar trebui sa stea cu parintii lor, nu cu bunicii. Depinde insa de intreaga situatie de fapt, de motivele copilului, de cine il sustine, de ce si de cand nu a locuit cu mama etc.