Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul vechime în specialitatea studiilor necesare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice

Buna seara,
Pentru depunerea dosarului de concurs la o institutie publica una din condițiile de participare este minimum 9 ani în specialitatea studiilor. Mentionez ca din începând cu data de 01.03. 2o11 până la data de 20.11.2017 am lucrat în baza a mai multe contracte individuale de muncă pe funcții corespunzătoare studiilor absolvite, dintre care unul cu norma intreaga si alte 4 cu timp partial.
Intrebarea este daca ma încadrez în cei 9 ani de vechime în specialitatea studiilor cerute. Puteti sa imi spuneti cum se calculeaza aceasta vechime in specialitatea studiilor având in vedere ca aceste contracte se suprapun ca si perioada? Se cumuleaza toate contractele sau se procedeaza ca la calculul vechimii in munca?
murdareai, utilizator
Nu se cumuleaza perioada din contracte..... prin urmare, din 01.03. 2o11 si până la data de 20.11.2017 aveti 6 ani 8 luni si 19 zile de vechime in specialitatea studiilor.