Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune...

As vrea si eu un sfat,va rog.Un prieten a avut o societate comerciala ,erau 4 asociati.Au dat niste cecuri fara acoperire creind un prejudicu de 2 miliarde lei vechi.El a plecat in Spania si a fost judecat in lipsa si condamnat la 11 ani de inchisoare ,sentinta fiind definitiva si irevocabila.La proces nu s-a prezentat nefiind anuntat.A fost prins in Spania acum un an si extradat.Ceilalti 3 asociati au primit sentinte mai mici.Intrebarea mea e,poate deschide un proces in care sa conteste sentinta pe motiv ca nu a stiut de proces,si nu s-a prezentat pt a se apara?Stiam ca este un articol in codul penal legat de treaba asta.Si daca da ar exista sanse ca macar sa i se scada din pedeapsa?Multumesc!
Nu putem sti in mod concret.
Sa isi angajeze avocat care sa estimeze cazul si eventual pedeapsa.
In lipsa documentelor aspectele mentionate de dvs sunt insuficiente pentru o analiza a situatiei.
Contactati avocat care sa studieze temeinic probele la dosar ,eventual sa se pronunte asupra existentei de opitiune in favoarea prietenului dvs
Pai ce altceva v-ar mai interesa?
1-Are implicare directa in completarea si emiterea cecurilor fara acoperire ?
2-Cum probati ca nu a fost citat pe intreaga perioda a instantei ?
3-Ce obligatii de serviciu indeplinea in societatea in numele careia au fost emise cecurile fara acoperire ?
ynocentta a scris:

1-Are implicare directa in completarea si emiterea cecurilor fara acoperire ?
2-Cum probati ca nu a fost citat pe intreaga perioda a instantei ?
3-Ce obligatii de serviciu indeplinea in societatea in numele careia au fost emise cecurile fara acoperire ?

A semnat si el din cecuri,prejudiciul total fiind de aproximativ 2 mld,era asociat in firma,pai probabil mama lui a primit citatii dar nu l-a anuntat nestiind unde sa-l gaseasca.Are avocat dar vroiam sa mai cer o parere,macar un sfat.
Va multumesc!