Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... recuperare prin institutul de expertiza
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

recuperare prin institutul de expertiza

Cu bilet de trimitere de la medical expert din teritoriu am fost internat in sectia Recuperare din Institutul de expertiza ; imi elibereaza concediu medical la externare?
Legea nr.346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea pentru AM si BP mentioneaza:
-ART. 26 Tratamentul medical în perioada programului individual de recuperare, precum şi cazarea şi masa în unităţile medicale se suportă de către asigurător cu respectarea tarifelor şi
criteriilor stabilite prin contractul-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în
cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate, aprobat anual prin hotărâre a Guvernului şi
prin normele metodologice de aplicare a acestui contract.
-Art.27 (1) Unităţile care efectuează prestaţii şi servicii medicale se stabilesc de asigurător în
vederea reabilitării medicale şi recuperării capacităţii de muncă a asiguraţilor care au suferit
accidente de muncă şi boli profesionale.
(2) Tarifele pentru prestaţiile şi serviciile medicale aferente reabilitării medicale şi
recuperării capacităţii de muncă se stabilesc pe baza prevederilor existente în contractul-cadru
al sistemului asigurărilor sociale de sănătate.
multumesc. puteti sa ma lamuriti ce se intelege prin "asigurator", , eu fiind din alt judet
va rog , puteti sa ma lamuriti cine imi va elibera concediul medical deoarece sunt internat "ambulator" la institutul de recuperare , cu foaie de observatie, iar medicull de la recuperare ma trimite in teritoriu , unde sunt in evidenta la specialist.
Asiguratorul este casa judeteana de pensii. Doctorul expert care v-a trimis la recuperare medicala este cel care emite concediul medical, probabil prin comisia de expertiza medicala in functie de numarul de zile de CM de care ati beneficiat pana in prezent.