avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Tatal meu a decedat saptamana trecuta.As dori sa stiu cum aflu daca mi-a lasat mostenire?Mentionez ca era divortat de mama dar mai avea un copil din casnicia anterioara.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 10:18, 13 Octombrie 2009
tb sa mergeti la un notariat , in a carui raza teritoriala si-a avut ultimul domiciliu defunctul .
succesiunea se deschide prin moartea defunctului .
dvs trebuie sa acceptati succesiunea in termen de 6 luni de la data deschiderii succesiunii .
prin dezbaterea succesorala , dvs si fratele vitreg vi se vor stabili cotele -parti din mostenire , la care aveti dreptul , in calitate de erezi .

deci , tot ce trebuie sa faceti este sa mergeti la un notar ;)
Buna ziua,

tatal dvs. nu putea evita trecerea bunurilor sale catre copii sai, cel putin in parte;

asadar, chiar daca a lasat vreun testament dvs. si celalalt copil nu puteati fi exclusi de la succesiune;

va sfatuiesc sa mergeti la notar si sa faceti o declaratie de acceptare a succesiunii ; asta pentru a nu pierde termenul de optinue succesorala care este de 6 luni; daca ratati acet termen - pierdeti mostenuirea;

ca sa aflati ce bunuri a avut tatal va veti adresa la DITL( laprimarie) ca sa va spuna cu ce bunuri aparea pe rolul fiscal;

Acocat Boncu

buna ziua!
cu certificatul de deces, certifcatul dva de nastere mergeti la un birou notarial pt a dezbate succesiunea.
veti completa o cerere, veti arata toti mostenitorii defunctului, alti copii, sot supravietuitor dc este cazul.
in urma cercetarilor facuta de noatar va rezulta dc defunctul a lasat testament, daca ceilalti mostenitori au deschis succesiunea dupa tatal dvs.
daca nu va intelegeti cu ceillati mostenitori nu va putea fi dezbatuta succesiunea la notar.
o zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire larisarazvan larisarazvan Va rog frumos un raspuns la urmatoarea speta: in cazul in care sotul decedeaza fara a lasa testament, urmasi sunt sotia si doi copii. Masa succesorala este ... (vezi toată discuția)
Sucesiune tata geo6004 geo6004 Buna ziua, Tatal meu a decedat in 21.05.2010.Am Declarat la noatarul de pe raza domiciliului meu de resedinta acordul pt.suucesiune in termenul de 6 luni. ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 2 parinti matei iuliana matei iuliana buna ziua, ma numesc Iuliana si mai am inca trei frati, mama noastra a decedat in urma cu 14ani si tata nu a vrut sa faca succesiunea. In data de 6 noiembrie ... (vezi toată discuția)