Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut acordat salariatului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut acordat salariatului

Buna ziua!

Aveti idee daca un angajator poate da un imprumut unui salariat? Daca da, in baza a ce, ce suma maxima, pe ce perioada?

Multumesc!
Consider ca angajatorul, in calitate de persoana juridica (SRL), nu poate acorda imprumuturi angajatilor sai sau oricaror altor persoane fizice, intrucat nu detine calitatea de institutie bancara autorizata in acest sens.
Ca si solutie: incheierea unui contract de imprumut autentificat, intre 2 persoane fizice (de ex. imprumutatorul poate avea calitatea de asociat in SRL iar imprumutatul poate fi orice persoana fizica).
In acest caz, suma imprumutului, perioada si conditiile de restituire vor fi stabilite prin contractul de imprumut.
intradevar, o societate nu poate acorda imprumut indiferent de persoana!