Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal

Salutare ,as dori sa ma ajutati cu un sfat , acum cateva zile am fost oprit de un echipaj de politie si mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile din motiv ca am fost prins sub influenta alcoolului avand o concentratie de 0.32 , mi s-a dat o dovada fara drept de a conduce ,dar mi s-a.permis sa ma urc la volan si sa plec, sa parchez masina la domiciliu meu , toate bune si frumoase , la cativa km am fost oprit de un alt echipaj tot la fel am fost pus sa suflu in etilotest de data asta iesinândumi o.concentratie de 0.21 (dupa o ora de la prima suflare in etilotest) mi s-a.facut dosar penal (conducere cu permis suspendat si cred ca si sub influenta alcoolulu) as dori sa stiu am vre-o sansa sa pot ramane cu permisul ,adica fara a-mi fi anulat , . Multumesc frumos
mi s-a dat o dovada fara drept de a conduce ,dar mi s-a.permis sa ma urc la volan si sa plec, sa parchez masina la domiciliu meu

E greu de crezut ca ati avut acceptul politiei sa conduceti in continuare masina. Si daca l-ati fi avut, nu era legal sa conduceti, asta este clar.
Daca veti beneficia de o aparare corespunzatoare, nu este exclus ca procurorul sa dispuna o solutie de renuntare la up.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va multumesc frumos !!