Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna seara! O intrebare, mai am preaviz pana pe 27/12 si astazi le-am comunicat sefilor ca mai vin doar pana vineri, ei au inceput sa ma ameninte ca daca nu vin tot preavizul imi incheie cu nu stiu ce litera si imi voi gasi mai greu alt job. Au voie sa ma ameninte?
Amenintarea este o fapta care poate atrage raspunderea penala a celui care o savarseste.

Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Mai multe detalii :
www.avocatnet.ro/articol_408...

Ok m-am uitat la articol, dar nu mi-am dat demisia, m-au concediat, ei mi-au acordat preavizul nu eu lor
Concediere pentru ce ?
Din ce stiu eu fara motiv, dar in preaviz au scris ca postul pe care lucrez eu de vanzator se restructureaza, dar asta nu e tot, de cand le-am zis ca ma insor au inceput sa se poarte ciudat si dupa 1 luna mi-au dat sa semnez statul de plata preavizul era dedesubt, abia dupa ce am semnat hartiile mi-au aratat ca sunt in preaviz si ca mai lucrez 20 de zile, la colegi le-a zis " el si asa ca se insoara la anu" parerea mea e ca nu prea a fost legal ce s-a intamplat aici
Indiferent daca vorbim despre demisie sau concediere in care se acorda preaviz, absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.