avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am si eu nevoie de o informație, Mi-am dat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am si eu nevoie de o informație, Mi-am dat demisia ...

Buna ziua,
Am si eu nevoie de o informație,
Mi-am dat demisia de la locul de munca si sunt nevoită sa stau in preaviz 20 de zile, dacă refuz să nu stau toate cele 20 de zile îmi poate încheia contractul de munca cu litera /i/ ?
Dar ce consecințe pot avea?
Va mulțumesc frumos,
Cu aleasa considerație,
Alexandra
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:52, 1 Noiembrie 2022
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz poate atrage chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz poate atrage chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz - exista consecinte? andreeaschlaepfer andreeaschlaepfer Buna ziua! Lucrez la o corporatie si in fiecare an se acorda 2 bonusuri de performanta pentru perioada aglomerata de lucru. O data se acorda la sfarsitul ... (vezi toată discuția)
Cerere - demisie fara preaviz Feliciag Feliciag Daca imi dau demisia fara sa execut preavizul firma ma poate actiona in instanta judecatoreasca?sau ce pit pati? (vezi toată discuția)
Preavizul în cazul demisiei este obligatoriu ?dacă doresc sa ... Chiva53 Chiva53 Preavizul în cazul demisiei este obligatoriu ?dacă doresc sa demisionez si nu vreau sa stau în preaviz poate angajatorul sa ma oblige intr un fel sau sa ... (vezi toată discuția)