Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am si eu nevoie de o informație, Mi-am dat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am si eu nevoie de o informație, Mi-am dat demisia ...

Buna ziua,
Am si eu nevoie de o informație,
Mi-am dat demisia de la locul de munca si sunt nevoită sa stau in preaviz 20 de zile, dacă refuz să nu stau toate cele 20 de zile îmi poate încheia contractul de munca cu litera /i/ ?
Dar ce consecințe pot avea?
Va mulțumesc frumos,
Cu aleasa considerație,
Alexandra
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz poate atrage chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz poate atrage chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.