Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz - exista consecinte?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz - exista consecinte?

Buna ziua!
Lucrez la o corporatie si in fiecare an se acorda 2 bonusuri de performanta pentru perioada aglomerata de lucru. O data se acorda la sfarsitul lunii martie si o data la sfarsitul lunii mai. Am vrut sa negociez cu angajatorul ultima zi de lucru oficiala si sa depun demisia in ultima zi a lunii, ca sa pot beneficia de acel bonus, insa mi s-a spus ca nu e posibil. Daca eu imi depun demisia, iar apoi nu stau in preaviz, pot exista consecinte?
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz poate atrage chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.