Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Loc de munca

Buna ziua. Ma poate da in judecata angajatorul pentru ca părăsesc locul de munca deși am facut cerere de demisie? Mentionez ca lucrez in domeniul beauty si sunt programări pentru clienti facute cu cateva luni inainte. Va multumesc.
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Eventual ar putea atrage si o raspundere patrimoniala a salariatului.

Potrivit art.254 alin.1 C.mun., salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
Cornel Vasile, Consilier juridic