Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comercializare flori ornamentale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comercializare flori ornamentale

Buna ziua! Am nevoie de un raspuns avizat si va rog sa ma ajutati:
Un producator avand o suprafata de teren mica (curtea prorpie) pe care cultiva flori ornamentale ce pot fi vandute verzi sau uscate, doreste comercializarea lor in diferite ambalaje (cutii de lemn sau carton, ghiveci, material textil etc) achizitonate de la diferiti producatori.
Vanzarea lor la florarii, in piata sau chiar de acasa se poate face doar cu atestatul de producator si carnetul de comercializare? Daca nu, care este cea mai buna solutie? Este necesar un PFA?
Produsul finit poate fi considerat unul handmade? Tinand cont ca ornamentele in material textil sau cutiile din carton vor fi create manual acasa, nu si cele din lemn unde este necesar achizitionarea lor.
Multumesc!

LRVP, utilizator
Pentru astfel de activitate e necesara infiintarea unui srl sau pfa.