Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM expirat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM expirat

buna ziua. in noiembrie se fac 2 ani de cand am inregistrat contractul colectiv de munca la Directia de Munca. Ce trebuie facut? Pot duce la Directia de Munca un act aditional in care spun ca vechiul CCM se prelungeste in aceleasi conditii si cu aceeasi reprezentanti ai salariatilor? Sau se reia toata procedura?
la vechiul CCM se face un act aditional in care se trec modificarile negociate. daca nu sint modificari se trece numai termenul de valabilitate a CCM si se inregistreaza.
si pot trece ca reprezentantii salariatilor raman aceeasi? un mandat al lor era de 2 ani parca.
Faceti act aditional cu modificare act aditional rereitor la termen;act aditional semnat de ambele parti si pe care il inregistrati la DMSSF.
Ptr reprezentantii salariatilor va trebuie un proces-verbal de alegere/realegere a lor in cadrul unei adunari a salariatilor. Evident ca la acest proces-verbal va trebui sa atasati o copie a semnaturilor salariatilor participanti.
Daca mandatul lor este expirat nu pot avea consultari cu conducerea, nu pot incheia acte.
Isa Radov, Consultant resurse umane