Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot afla dacă un teren a fost vândut?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot afla dacă un teren a fost vândut?

Buna ziua, de curând am fost la primărie pentru a ma interesa de pământul agricol al bunicii mele pe care dorim sa îl vindem și am descoperit ca bunicul meu care este decedat din 2015 are o datorie de aproximativ 4000 lei pentru un alt teren agricol. Am plătit datoria respectiva, am scos certificat fiscal și am dat in monitorul oficial terenul pentru a putea face succesiunea și a scoate certificatul de Moștenitor. Toate au decurs bine, doar ca acum când am depus din nou actele la notar ( același notar) îmi spune ca de fapt acel teren a fost vândut înainte deoarece exista carte funciară pe numele altor oameni. Sincer nu ma pricep la lucrurile astea însă mi se pare de domeniul sf-ului și as vrea sa știu cum as putea sa verific lucrurile astea. Mi s-ar fi părut normal ca in momentul in care am depus actele pt succesiune sa aflu aceste lucruri nu după ce au ieșit, pe lângă asta dacă ceia Ce îmi spune notarul acum este adevărat, mie cine îmi da banii înapoi pt impozitul plătit și taxele notariale?? Mulțumesc, Mădălina
Poate pentru că Primăria a eliberat titluri pentru acelasi teren către doua persoane diferite...?
Se intampla frecvent.