avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la venituri din dividende și chirii.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la venituri din dividende și chirii.

Dacă in anul 2018 o persoana are venituri din chirii 43000lei ,venituri din dividende 80000 din acțiuni pe bursa și venituri din dividende 35000 obținute de la societatea unde este acționar unic cât plătește CASS?
Mulțumesc,
Cel mai recent răspuns: siuzzie9 , utilizator 20:28, 13 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform ultimilor modificari ale Codului Fiscal valabil in 2018 se vor cumula toate aceste venituri: 43000+80000+35000 si suma rezultata avand in vedere ca depaseste cinci salarii medii brute, va reprezenta baza de calcul pentru contributie. Astfel CASS pentru sumele prezentate de dvs va fi de 15800 lei (158000*10%).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru dividende incasate in 2018 LigiaPopescu LigiaPopescu Buna ziua, Inteleg ca pentru dividendele incasate in 2017, in suma mai mare decat plafonul de 22.800 lei se plateste suma de 2.280 lei CASS in 2018. Nu ... (vezi toată discuția)
Plata cas la anaf cu declaratia unica forumistul forumistul Am profit de 40000 lei pe tot anul fiscal din vanzarea de actiuni pe bursa de valori. Am contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii Suma asigurata e ... (vezi toată discuția)
Cass pentru diverse venituri extrasalariale leinaddd leinaddd Am o mica afacere personala (SRL) fara salariati. In anul 2017 am incasat dividende aferente anului 2016. Pentru aceste venituri nu am platit CASS fiind, in ... (vezi toată discuția)