Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la venituri din dividende și chirii.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la venituri din dividende și chirii.

Dacă in anul 2018 o persoana are venituri din chirii 43000lei ,venituri din dividende 80000 din acțiuni pe bursa și venituri din dividende 35000 obținute de la societatea unde este acționar unic cât plătește CASS?
Mulțumesc,
Conform ultimilor modificari ale Codului Fiscal valabil in 2018 se vor cumula toate aceste venituri: 43000+80000+35000 si suma rezultata avand in vedere ca depaseste cinci salarii medii brute, va reprezenta baza de calcul pentru contributie. Astfel CASS pentru sumele prezentate de dvs va fi de 15800 lei (158000*10%).