buna ziua.pe data de 11 decembrie 2017 am fost oprit de organele de politie si am fost testat cu aparatul etilotesc si am avut o valoare de 0.70 in aerul respirat am fost dus si la spital si miau fost loate douo probe de sange la un interval de o ora
la ce ma pot astepta si cand pot redobandi permisul de conducere cu stima
domnule avocat patrascu razvan pe 27ianuarie am fost chemat la politie pentru inca o declaratie si agentul mia spus ca osa trimita dosarul la parchet
am vro sansa ca doamna procuror sa imi dea neinceperea urmariri penale
???
Probabil va referiti la o solutie de renuntare la urmarire penale.
Raportat la valoarea alcoolemiei care este destul de mare, nu as crede sa obtineti o astfel de solutie, dar nu este imposibil, daca v-ati aparat eficent.
buna ziua domnul avocat Patrascu Razvan..
in aceasta siuiatie mise restituie permisul ???
Ora estimata: 09:00
Complet: C4a CP/F
Tip solutie: Amânarea aplicării pedepsei
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 1, 4 şi 10 C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen. stabileşte pedeapsa de 8 luni închisoare în sarcina inculpatului FLOREA MARIAN-AURELIAN, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influen?a alcoolului, prev. de art. 336 alin.1 din C. p. În baza art. 83 C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii de 8 luni stabilită în sarcina inculpatului Florea Marian-Aurelian, pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul Florea Marian-Aurelian trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Călăraşi, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Călăraşi. În baza art. 404 alin. 3 C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului Florea Marian-Aurelian asupra dispoziţiilor art. 88 C. pen. privind revocarea amânării aplicării pedepsei în cazul nerespectării ori neexecutării cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere, precum şi in cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C. proc. pen. obligă pe inculpatul Florea Marian-Aurelian la plata sumei de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi – 12.03.2019.
Document: Hotarâre 47/2019 12.03.2019