Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pastrare arme neletale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pastrare arme neletale

buna ziua,
as vrea sa aflu unde anume in legea 295 actualizata se incadreaza pastrarea armelor neletale din categoria C. La art 61 se pomenesc doar cele din cat D si E.

"ART. 61
  Păstrarea armelor neletale
  Posesorii armelor neletale din categoriile D şi E din anexă au obligaţia să ia toate măsurile necesare pentru păstrarea armelor la domiciliu, reşedinţă sau, după caz, la locul de rezidenţă, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate la acestea şi să nu existe pericol de vătămare corporală accidentală."

La depunerea dosarului pt. obtinere autorizatie de procurare arma neletala cat C de ce dovada privind spatiul de pastrare e nevoie?

Multumesc!

Am aceasi nelamurire
Armele ne letale ( pistol cu gaz iritant - cred categoria C ) trebuie pastrate ca si cele letale In fisete metalice fixate in perete sau podea si munitia neletala separat de arma in compartiment metalic separat in fiset?
Unde se precizeaza exact aceasta obligatie? Cea pentru arme letale stiu.