Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... loviri provocatoare de moarte ce pedeapsa?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

loviri provocatoare de moarte ce pedeapsa?

buna ziua asi dori sa aflu ce pedeapsa poate sa primeasca prietenul meu . este incadrat la lovire provocatoare de moarte si din urma cu o executare de 3 ani . el a recunoascut fapta . am incercat sa aduc camere de luat vederi de la bar dar patronul barurlui a sters tot . prietenul meu pe data de 22 octombrie a dat 2 pumni in zona fetei victimei dimineata cand la luat ambilanta era constiet si misca pe data de 14.11.2017 a murit la spital .. martorii prieteni de familie nu au ajutat cu nimic in declaratii au spus sa nu au auzit nimic .. cati ani poate sa ia va rog frumos pentru un raspuns .
loredana1009, utilizator
Daca ne referim la una si aceeasi fapta, aveti dreptate, asa este. Insa, daca in dosar s-au retinut mai multe fapte si deci incadrari juridice multiple, atunci poate exista compatibilitate intre cele doua institutii.
Dacă se află în stare de recidiva va ajunge dupa gratii.

Dacă are avocat sa vada exact cauza care a determinat decesul.
Dacă se gaseste ceva de ajutor se merita sa se apere chiar daca a recunoscut fapta.
Este indicat sa isi faca toate apararile în faza de urmărire penală daca vrea sa aiba sanse la o pedeapsa sub 6 ani.