Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum calculez amortizare mij fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum calculez amortizare mij fix

va rog sa ma invatati sa calculez amortizarea unui mijloc fix
am cumparat ptr. serv, in data de 23.09.2009, un laptop in valoare de 2372.86 lei
cum procedez?
l-as da pe chelt integral ca ob de inventar, dar ma tem ca la un control va iesi rau de tot !
mentionez ca sint un pfa platitor de TVA
multumesc!
Tot ce depaseste valoarea de 1700 lei este mijloc fix.
Laptopul se amortizeaza pe o perioada de 4 ani.
Daca pretul unitar este de 2372,86, atunci puteti sa-l amortizat linear astfel 2372,86/4ani /12 luni = 49,43 lei este amortizarea pe luna

Deci se trece pe cheltuiala lunar suma de 49,43
Sau puteti amortiza accelerat:
jumatate din valoare in primul an si in celi trei anoi linear

ANUL I= 1186,43 lunar 1186,43/1298,83
anul II = 395,47 adica 1186,43/12 = 395,47/12 luni = 32,96 lei pe luna
anul III = 395,47
anul Iv =395,47
anul I 1186,43/12 luni = 98,83 eli pe luna
anul II = 32,96 lei / luna
anul iII = 32,96 lei / luna
anul IV = 32,96 lei / luna
va rog sa ma invatati sa calculez amortizarea unui mijloc fix
am cumparat ptr. serv, in data de 23.09.2009, un laptop in valoare de 2372.86 lei
cum procedez?
l-as da pe chelt integral ca ob de inventar, dar ma tem ca la un control va iesi rau de tot !
mentionez ca sint un pfa platitor de TVA
===========================================================
- valoare de 2372.86 este cu tva??
- amortizarea se calculeaza la valoarea neta (fara TVA)

- activele care depasesc valoarea de 1.800 lei sunt mijloace fixe
- perioada de amortizare este in 2-4 ani, adica 24luni-48luni
- eu as amortiza laptopul pe o perioada de 2 ani (24luni)
- presupunem ca 2372,86 (fara tva) : 24 luni = 98.87/luna,
- presupunem ca 2372,86 (cu tva)/1.19=1994lei (fara tva) :24luni=83,08 lei/luna
- amortizarea se inregistreaza in contab.cu luna urmatoare, in situatia asta incepand cu luna oct. 2009

Catalogul mijloacelor fixe
"2.2.9. Calculatoare electronice şi echipamente periferice. Maşini şi aparate de casă, control şi facturat. => 2 - 4 ani"

"Conform OMF 1752/2005 cu modificarile ulterioare, imobilizarile corporale reprezinta active care:
a) sunt detinute de o entitate pentru a fi utilizate in productia de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative; si
b) sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an."