Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizarea unui mijloc fix - PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizarea unui mijloc fix - PFA

Buna seara,

Sunt PFA(neplatitor de TVA) si am achizitionat un laptop in valoare de 2600 lei.
Am calculat amortizarea mijlocului fix si nu stiu cum trebuie trecuta acesta factura in RJIP.Trec cheltuiala cu amortizarea in RJIP,respectiv 54,17 lei in fiecare luna ,fara ca valoarea (2600 lei) sa apara in RJIP.

Multumesc anticipat celor care vor raspunde.

O seara buna.
da, dar puteti trece si amortizare in trei ani in loc de patru, respectiv 72.22 lei /luna ( astfel de echipamente se uzeaza moral destul de rapid )
Fie treceti lunar , pe cheltuieli ,suma , fie anual
Multumesc frumos pentru raspuns.

O zi buna.
eu am incadrat leptopul pe 2.2.9 cf. catalogului si il amortizez in 2 ani, este corect?
@niliana : da , corect , de la 2-4 ani , asa e , la raspunsul precedent nu m-am uitat in catalog
@Ioana Luca :In conditiile astea , puteti incadra laptop-ul la 2 ani amortizare , si mai bine decit in 3 cum am spus mai sus
:)