Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ACORDARE DIFERENTA PENSIE RETROACTIV
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ACORDARE DIFERENTA PENSIE RETROACTIV

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

In luna ianuarie 2016 mi-a fost eliberata o adeverinta prin care o perioada de 3 ani de munca a fost incadrata in ,,conditii dosebite,,. La calculul pensiei s-a folosit aceasta incadrare, incepand cu 01.02.2016.
Am lucrat in Ministerul apararii nationale

M-am adresat angajatorului cerand sa elibereze o noua adeverinta si sa incadreze perioada in ,, alte conditii,,. Acesta a refuzat.

Am actionat in instanta si am castigat, definitiva si irevocabila cu 22.11.2017, angajatorul fiind obligat sa emita o noua adeverinta cu ,, alte conditii,,

In urma noii incadrari pensia creste cu 2%. dar aceasta crestere se acorda incepand cu 01.12.2017.

Cum procedez pentru a obtine si pentru perioada 01.02.2016 - 30.11.2017 sumele aferente cresterii pensiei? Acestea au fost neacordate datorita intocmirii eronate a adeverintei din exclusiva vina a unitatii
Care este baza legala? Pot cere obligarea Ministerului Apararii si a unitatii care a eliberat adeverinta eronata sa plateasca retroactiv aceste diferente de sume de care am fost lipsit din cauza intocmirrii eronate a adeverintei?
adiadiadi, utilizator