Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

In luna decembrie am un concediu medical cu 75% la un angajat.La acelasi angajat am mai avut concediu medical si in luna octombrie( 5 zile suportate de societate si o zi suportata de stat) si in luna noiembrie in totalitate suportat de stat.Pentru luna decembrie din ce luni constitui baza de calcul pentru concediu?Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna seara,
Daca este vorba despre aceeasi afectiune si nu exista intrerupere intre ele, atunci se va merge pe aceeasi baza de calcul.
Daca sunt afectiuni diferite sau exista intrerupere intre ele atunci se va recalcula baza de calcul urmand a intra in baza de calcul si indemnizatia de incapacitate temporara de munca, insa numai pentru perioada achitata de angajator.