Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Posibilă executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Posibilă executare silita

Buna ziua
Am avut un credit in 2008 cu scadenta in 2013, octombrie. Ultima data am achitat o in aprilie 2013. A mai rămas un rest de 2.200 lei. Zilele trecute am primit o scrisoare de la o firma de recuperare în care sunt înștiințată că pe 19 decembrie vor înainta dosarul unui executor. Întrebarea mea este daca in situația în care asta se va întâmpla , merita -strict financiar- sa contest executarea , și dacă nu cumva creditul este și prescris.

Va mulțumesc
Este posibil ca firma de recuperare (in fapt nu este vorba despre o firma de recuperare, ci despre un samsar de credite) sa joace la cacealma sau este posibil ca treaba sa fie serioasa, nu aveti de unde sa stiti pana nu primiti o somatie de la un executor judecatoresc. Problema care se va pune este ca pe langa cei 2.200 lei (calculati de dvs) se vor adauga dobanzi si cheltuieli de executare silita care vor duce suma chiar si spre 10.000 lei, asa ca in situația în care asta se va întâmpla,cel putin teoretic, se poate spune ca merita -strict financiar- sa contestati executarea. Cat priveste faptul ca ar fi creditul prescris, odata cu schimbarea legislatiei se impune ca cel care are interes sa invoce prescriptia dreptului de a obtine executarea silita, pentru ca in capitalism prescripția nu operează de plin drept, ci numai la cererea persoanei interesate.