Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cite mandate poate avea o persoana
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cite mandate poate avea o persoana

Buna ziua.
Exista in vreo lege, HG, OUG... ceva unde sa scrie ca o persoana, pe postul de presedinte, are un nr fix de mandate (ex: 2 mandate de 4 ani), in cadrul unei Asociatii, Federatii, cluburi sportive?
Sau totul este reglementat prin statutul acestuia. Deoarece la "cap" exista aceste reglementari (presedintele Romaniei, Primarii... au limitari). Iar cazuri care sa puna pe ginduri pe cei ce propun legi au fost incepind cu dl Mitica Dragomis (FRF din anii 90). Ma gindesc ca ar trebui sa existe o limitare oriunde este vorba de o multime de oameni... si se considera democratie.

Multumesc anticipat
Nu exista nicio limitare la ONG. Totul depinde daca s-a pus sau nu in statut vreo limita. CUm pot exista si asociatii cu numar mic de membri si care sa nici nu aiba dorinta sau interesul sa creasca, ar fi si inacceptabil sa limiteze legea numarul de mandate, ca ar impiedica functionarea lor si ar limita nejustificat dreptul constitutional de libera asociere. Daca membrii vor sa realeaga mereu aceleasi persoane e dreptul lor....
radumititean a scris:

Nu exista nicio limitare la ONG. Totul depinde daca s-a pus sau nu in statut vreo limita. CUm pot exista si asociatii cu numar mic de membri si care sa nici nu aiba dorinta sau interesul sa creasca, ar fi si inacceptabil sa limiteze legea numarul de mandate, ca ar impiedica functionarea lor si ar limita nejustificat dreptul constitutional de libera asociere. Daca membrii vor sa realeaga mereu aceleasi persoane e dreptul lor....

Acest lucru este valabil si pentru Federatiile Nationale. Sportive care entitati ale statului si sunt reglementate de legea 69?Un ONG privat inteleg, dar pentru institutii ale statului ?!
Nostrum a scris:

Acest lucru este valabil si pentru Federatiile Nationale. Sportive care entitati ale statului si sunt reglementate de legea 69?Un ONG privat inteleg, dar pentru institutii ale statului ?!

1. Federatiile sportive nationale NU SUNT "entitati ale statului" ci tot persoane juridice de drept privat, create prin exercitarea dreptului de libera asociere prevazut in Constitutie, si functioneaza in principal tot in baza OG 26 / 2000 privind asociatiile si fundatiile, dupa reguli foarte asemanatoare cu asociatiile (cu cateva diferente).
2. Legea 69 / 2000 nu prevede o forma juridica distincta pentru entitatile sportive, ci doar niste conditii suplimentare care trebuie indeplinite de institutii publice, societati comerciale sau ONG-uri ca sa fie recunoscute ca structuri sportive.
3. Federatiile sportive nationale sunt ONG creat de cluburi sportive plus asociatii judetene pe ramura de sport, doar ca au un caracter mai special in sensul ca au nevoie de avizul MTS la infiintare si la modificari de stratut, deci statul prin ministerul de resort se amestreca in organizarea si functionarea lor, nefiind 100% independente cum sunt alte ONG, in schimb le recunoaste din start caracterul de utilitate publica, le aloca anual fonduri pe baze necompetitive,
4. In plus, legea prevede ca numai o singura federatie activa intr-o ramura de sport poate fi recunoscuta ca federatie sportiva nationala, deci e un monopol privat, si din pacate nu sunt criterii de "dezrecunoastere" atunci cand nu mai functioneaza normal si majoritatea structurilor sportive in domeniu se retrag din acea federatie in semn de protest... Asa s-a ajuns la trista si ridicola situatie in anumite ramuri de sport sa numeri pe degetele de la o mana cluburile afiliate si competitiile oficiale si sa fie doar 1-2 duzini de sportivi legitimati, dar in schimb in acea ramura de sport sa fie zeci de cluburi active, sute de sportivi care merg la zecile de competitii care se organizeaza, doar nu sunt recunoscute oficial... si sa fie declarat campion national un sportiv sau o sportiva care in toate competitiile interne nu ajunge nici in primii 10-15 la categoria ei, doar ca toti ceilalti nu sunt legitimati si deci nu conteaza in clasamentul federatiei....
5. Mai mult, legea confera federatiilor sportive nationale calitatea de autoritate delegata, adica, le transfera, desi sunt de drept privat, prin mandatare, o serie de puteri care in mod normal revin autoritatii publice - cele de a acorda titluri de campion national, de a reprezenta Romania in competitii sportive oficiale internationale, de a organiza campionate nationale oficiale pe ramura de sport, de a stabili care competitii organizate de structurile sportive din acea ramura sunt recunoscute ca fiind competitii oficiale, de a stabili regulamente si norme de profil, de a acorda sau recunoaste calificari pt arbitri etc. inclusiv, autoritatea disciplinara (ex. a sanctiona sportivii inclusiv sa ii suspende din competitiile oficiale, de a sanctiona cluburile inclusiv sa le scoata competitiile din calendarul oficial......)
6. In regulile pe care Legea 69/2000 le aduce in plus fata de OG 26 / 2000 nu exista prevederi privind numar de membri, numar de mandate etc. pentru membrii organelor alese de conducere a federatiilor sportive nationale si nici pentru alte categorii de structuri sportive.
7. In concluzie raspunsul meu initial este valabil si in cazul Federatiilor Sportive Nationale, Puteati oricum sa precizati din start ca la ele va referiti....